خانه / تامین اجتماعی / بازنشستگی

بازنشستگی


محمد سمیعی
1401/03/30
0 دیدگاه
بازنشستگی

بازنشستگی یعنی فرد بیمه شده به دوران اشتغال خود خاتمه دهد و بی آن که در جایی شاغل باشد عددی را به صورت مستمر و ماهانه به عنوان مستمری بازنشستگی دریافت کند. بیمه شده در دوران بازنشستگی توسط صندوق بیمه ای خود حمایت می شود و در زمان حیات از حیث معیشت مورد حمایت قرار می گیرد و پس از فوت هم صندوق بیمه ای و بازنشستگی او ملزم به حمایت از بازماندگان واجد شرایط او می باشد. در این مقاله قصد داریم به تحلیل و بررسی شرایط بازنشستگی مشمولین قانون کار و تامین اجتماعی بپردازیم.

صندوق بازنشستگی کشوری

شرایط بازنشستگی

تحقق بازنشستگی منوط به احراز شرایطی است که عبارتند از شرط سنی و شرط سابقه. مستند به ماده 76 قانون تامین اجتماعی در صورتی که مشمولان این قانون سابقه پرداخت حداقل 10 سال حق بیمه را داشته باشند و مردان به 60 سال سن و زنان به 55 سال رسیده باشند می توانند مستمری یا حقوق بازنشستگی دریافت کنند.

شرایط بازنشستگی

طبیعی است که اگر بیمه شده با 10 سال سابقه بازنشسته شود به میزان 10 روز مستمری بازنشستگی دریافت می کند. خوب است بدانیم که به طور کلی میزان مستمری پرداختی از سوی سازمان تامین اجتماعی بر اساس میزان سابقه و بیمه پردازی بیمه شده محاسبه و پرداخت می شود.

تبصره یک ماده 76 نیز مقرر می دارد در صورتی که سابقه بیمه پردازی بیمه شده به 30 سال برسد و برای مرد سن 50 سال و برای خانم ها سن 45 سال فرارسیده باشد، بیمه شده می تواند تقاضای بازنشستگی کند و بر اساس 30 روز هم مستمری دریافت خواهد کرد.

بر اساس تبصره 3 ماده 76 قانون تامین اجتماعی در صورتی که سابقه بیمه پردازی بیمه شده به 35 سال برسد بدون در نظر گرفتن شرط سنی و بار هر میزان سن بازنشسته می شود. این بدان معناست در صورتی که بیمه شده به 35 سال سابقه بیمه پردازی برسد فارغ از این که تقاضای بازنشستگی کند یا خیر سازمان تامین اجتماعی او را بازنشسته خواهد کرد و به او بر اساس 35 سال سابقه مستمری بازنشستگی پرداخت خواهد کرد.

بازنشستگی پیش از موعد ( زودهنگام )

یکی از حالاتی که بیمه شده می تواند تقاضای بازنشستگی پش از موعد و زودهنگام کند این است که شغل او سخت و زیان آور باشد. بند ب تبصره 2 ماده 76 قانون تامین اجتماعی مقرر می دارد : افرادی که حداقل بیست سال متوالی و بیست و پنج سال متناوب در کارهای سخت و زیان اور اشتغال داشته باشند و در هر مورد حق بیمه مدت مزبور را به سازمان پرداخت کرده باشند می توانند تقاضای مستمری بازنشستگی نمایند.

شایان ذکر است که هر سال سابقه پرداخت حق بیمه در کار های سخت و زیان اور یک سال و نیم کحاسبه و منظور خواهد شد.

از دیگر حالاتی که بیمه شده می تواند تقاضای بازنشستگی پیش از موعد کند تبصره 4 ماده 76 قانون تامین اجتماعی است که این امتیاز را برای خانم های در نظر گرفته و مقرر داشته است که زنان کارگر با داشتن 20 سال سابقه کار و 42 سال سن به شرط پرداخت حق بیمه با 20 روز حقوق می تواند بازنشسته شوند.

چگونگی محاسبه میزان مستمری بازنشستگی

بر اساس ماده 77 قانون تامین اجتماعی میزان مستمری بازنشستگی عبارتند از یک سی ام متوسط مزد یا حقوق بیمه شده ضربدر سنوات پرداخت حق بیمه مشروط بر آن که از سی و پنج سی ام متوسط مزد یا حقوق تجاوز نکند.

چگونگی محاسبه میزان مستمری بازنشستگی

تبصره همین ماده نیز مقرر می دارد : متوسط مزد یا حقوق برای محاسبه مستمری عبارتست از مجموع مزد یا حقوق بیمه شده که بر اساس آن حق بیمه پرداخت ‌گردیده ظرف آخرین دو سال پرداخت حق بیمه تقسیم بر بیست و چهار

در این مقاله تمام اطلاعات لازم در خصوص بازنسشتگی و شرایط آن مطرح شد. امیدواریم این مطلب برای شما مفید بوده باشد. در صورت بروز هر گونه ابهام یا سوال میتوانید سوال خود را در بخش نظرات همین مقاله بیان کرده و به سرعت جواب خود را دریافت کنید. همچنین از طریق راه‌های ارتباطی با کارشناسان ما در تماس باشید.

نظرات کاربران


0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *